Depilacja Laserowa dostępna również w naszych filiach. Sprawdź: Filia Płońsk, Filia Warszawa Praga
ZNAJDŹ OSTROGĘ PIĘTOWĄ NA ZJDĘCIU…
Tak to taki ,,ząbek” przy strzałce
Jeśli też dokucza Ci ból pięty, najczęściej po dłuższym chodzeniu, po założeniu niewygodnych butów, chodzeniu po twardym podłożu?
To może być właśnie ostroga piętowa – zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy. Na obrazie mamy już widoczne zmiany, ale w początkowym stadium nie będą one widoczne na zdjęciu RTG, a ból może już być odczuwalny.
Z ciekawostek. Takie uszkodzenia ma każdy z nas! Podczas chodzenia kość uciska rozcięgno. Tylko….. Goją się one samoistnie. U młodszych osób oraz zdrowych i takich z dobrymi procesami metabolicznymi mikrouszkodzenia są na bieżąco naprawiana i dolegliwości się nie pojawiają. Problem pojawia się, gdy jakieś procesy są zaburzone przez chorobę, uraz, niewydolność układu krążenia czy po prostu niezdrowy tryb życia. Uszkodzenia nakładają się na siebie, nasila się stan zapalny i pojawiają się pierwsze dolegliwości bólowe. To jeszcze nie oznacza ostrogi piętowej. Zaczyna się wtedy palić pomarańczowe światło.
Co możesz wtedy zrobić? Przede wszystkim popatrz na swoje nawyki i buty. Kobiety bardzo lubią tzw. baleriny (ja też zresztą). Problemem jest cienka i niezbyt amortyzująca podeszwa takiego buta oraz twarde podłoże po, którym chodzimy. Nasila to mikrourazy. Kolejnym czynnikiem może być słabe krążenie lub problemu naczyniowe (tak często występujące u kobiet). Zaburzenia krążenia to słabszy przepływ krwi z cennymi substancjami odżywczymi – czyli w uproszczeniu słabsza odbudowa uszkodzonych tkanki. Warto też zwrócić uwagę na inne choroby i zaburzenia ogólnoustrojowe.
Jeśli przegapimy to pomarańczowe światło, kolejne uszkodzenia będą powodowały narastanie stanu zapalnego, który z naprawczego (bo taką ma główną funkcję) zmieni się na przewlekły. Połączenie rozcięgno z kością piętową będzie stopniowo ulegało stwardnieniu/ zwapnieniu. Taka utrata elastyczności to mniejsza zdolność do odkształceń przy ucisku w trakcie chodzenia. Tak właśnie powstaje ten ząbek.
Co możecie robić by unikać takich ,,ząbków „? Cytując mema
,,- ćwiczyć i zdrowo się odżywiać
– Hahaha, dobre! A tak na serio? „
Więc oprócz mądrego ruchu i zbilansowanej diety… Ważne są buty! Muszą amortyzować uderzenia piety w twarde podłoże – jeśli masz śliczne balerinki koniecznie włóż dodatkowe wkładki pod pięty chociaż zwykłe silikonowe (oczywiście lepiej mieć zdrowe buty, ale nie zawsze możemy mieć wszystko). To samo tyczy się butów sportowych – ruch to zdrowie, ale bieganie w trampkach po asfalcie nie jest mądrym pomysłem.
Wśród zabiegów na ostrogę piętową możemy wymienić:
Ultradźwięki – mikromasaż poprawia krążenie i metabolizm, więc będzie sprzyjało naprawie tkanki.
Dużo mocniejszym zabiegiem jest fala uderzeniowa, pozwala ona na rozbicie większych zwapnień, poprawiają silnie krążenie co w praktyce zmniejsza sztywność więzadła, przyśpiesza procesy naprawcze. Seria to 4-5 zabiegów wykonywanych raz w tygodniu, a ulga może pojawić się już po 1-2 spotkaniach.
Pomogą także masaże i ćwiczenia całej stopy oraz podudzia – pompa mięśniowa pompuje krew. Aby przedłużyć efekt rozluźnienia można też stosować taping na stopę oraz łydkę.
Najważniejsza jest jednak profilaktyka i wasze nawyki. Fizjoterapia jest bardzo ważnym wspomaganiem procesów naprawy, ale to czy dolegliwości będą nawracać zależy już w dużej mierze od Was.
Mam nadzieję, że dość dokładnie przedstawiłam Wam problem ostrogi piętowej. Jeśli borykasz się z problemem bolącej pięty i jesteś z naszej okolicy zapraszamy na konsultację. Jeśli masz dokumentacje obrazową RTG lub USG nie zapomnij wziąć ją ze sobą.
Życzymy powodzenia